LED ışık şeridi rengi nasıl değiştirilir, LED şeridi düzgün şekilde bağlanır

LED bant, birkaç hızlı bağlantı, bir güç kaynağı – bir LED dönüştürücü, bir kontrolör (RGB LED’ler için) ve sıradan ev makası – bu beş şey birçok harika aydınlatma projesini uygulamak için zaten yeterli. Ve sonunda her şeyin düzgün çalışması için, LED led ışık şeridi renk değişikliğini doğru şekilde nasıl bağlayacağınızı gösteriyoruz.

LED şerit/bant kısaltın, kesin

Başlamadan önce, LED bandı ihtiyacınız olan uzunlukta kesmeniz gerekir. (LED-led ışık şeridi renk değişikliğini LEDLager’da bireysel olarak istediğiniz boyutta sipariş etmediyseniz;)) Makası kendiniz alırsanız, genellikle her üç ila beş LED’de bir LED şeridini işaretli bir çizgide kesebilirsiniz. Keserken, devre kartına zarar vermemek için tam olarak takip ettiğinizden emin olun.

Silikon veya kauçuk kaplamalı bir LED şerit veya LED şerit kullanıyorsanız (IP 44, IP 65 koruma sınıfı), şeridin daha sonra bağlanabilmesi için lehim noktalarındaki kaplamanın da çıkarılması gerekir. Burada da dikkatli bir şekilde ilerlemek önemlidir. Bir RGB şeridi genellikle her 10 cm’de bir kısaltılabilir. Üreticinin işaretlediği yerlere dikkat etmelisiniz.

RGB LED şerit doğru şekilde kısaltılır

mavi bir çizgi ile işaretlenmiştir) burada bu RGB şeridi kısaltılabilir. Ayrıca, fotoğrafta tahtadaki 3 Farbkanaläe’yi görebilirsiniz. Yukarıdan aşağıya: 12V+ iletken, G = yeşil, R = kırmızı ve B = mavi. Bağlanırken kanalların başka bir RGB şeridine doğru şekilde bağlandığından emin olun!

LED şeritleri birbirine bağlıyoruz/takıyoruz.

LED şerit köşe konektörü 90

Artık led şerit, lehimleme olmadan sözde hızlı konektörler yardımıyla kolayca bağlanabilir. Bunu yapmak için, klips konektörünün ön klipsini gevşetin, LED şeridi içinden geçirin, böylece RGB şeritleri durumunda, iki veya dört bakır iletken konektörün pimlerinin altına aynı hizada gelecek ve ardından klipsi tekrar kapatın. İkinci şerit için tüm işlemi tekrarlayın. Tüm LED şeritlerinin + ve – kutuplarının doğru şekilde bağlandığından emin olun.

+ ve – kutuplarını asla doğrudan birbirine bağlamayın, bu kısa devreye neden olur!

LED led ışık şeridi renk değişimi ve yerleşim köşelerini bağlamak için, köşe konektörleri ve kablo konektörleri genellikle hızlı konektörler olarak adlandırılır. Bunlar açılabilir, LED şeridine yerleştirilebilir ve ardından tekrar kapatılabilir. Satın alırken RGB konektör mü yoksa tek renkli LED’ler için konektör mü olduğuna ve konektörlerin LED şeridine de uyması için LED şeritlerinin genişliğine (örn. 8mm veya 10mm) dikkat edilmelidir.

Bu arada, bir T-konektörü ve dört kutuplu bir pim 4 ile, şeritlere bir RGB kontrol cihazı da bağlayabilirsiniz, ancak daha sonra bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Güç kaynağı: Doğru seçimi yapın

Soketli 12V LED güç kaynağı

Bu yapıldıktan sonra, bağlanma zamanı. Çalıştırmak için LED şeritlerin bir LED transformatörüne veya güç kaynağına ihtiyacı vardır. Ancak dikkat: Bir LED şerit istendiğinde herhangi bir transformatörle çalıştırılamaz. İlk olarak, aynı voltaja dikkat etmelisiniz, örneğin 12V LED şerit veya 24V LED şerit. LED şeridin güç tüketimini, metre başına watt değerini işlenen şeridin uzunluğuyla çarparak belirleyebilirsiniz.

LED şerit için 48W – 12V DC LED transformatör

En az 60 watt . Neden 60 watt – 5 metre * 12 watt 60 watt’tır. Ancak trafo %100’e kadar yüklenmemelidir. Tampon olarak en az %20 yedek güç planlamalısınız. LED şeritler DC (doğru akım) ile çalıştırıldığı için sadece DC güç kaynakları ve transformatörler kullanılabilir. AC = alternatif voltaj sağlayan bir transformatör uygun değildir ve LED şeridine zarar verir!

LED şeritlerin bir güç kaynağı ünitesine elektrik bağlantısı

Güç kaynağına bir LED led ışık şeridi renk değişimi, güç kaynağının V+ ve V- kutuplarını LED şeridininkilere bağlayarak bağlanır. Doğru polariteye dikkat etmek önemlidir. Aksi takdirde, LED şerit yanmayacaktır. İsteğe bağlı olarak tek renkli LED şeritler için trafo ile şerit arasına dimmer takılabilir. RGB LED’ler için, açmak/kapatmak veya renkleri değiştirmek için bir led denetleyici yerleştirilmelidir.

RGB LED şeridini bir RGB denetleyicisine bağlama

RGB LED Denetleyiciyi doğru şekilde bağlayın

RGB LED denetleyicisini doğru şekilde bağlama

RGB LED’ler, pozitif bağlantı (siyah veya beyaz) ve negatif polariteye sahip kırmızı, yeşil ve mavi kablodan oluşan dört telli bir bağlantı kablosuna sahiptir. Kablo uçları bağlantı için uygun şekilde bağlanır: Kırmızı kablo R terminaline, yeşil kablo “G”ye ve mavi kablo “B”ye gider. Siyah kablo, denetleyicinin V+ kutbuna gider. Şimdi kontrolör, düşük voltajlı bir bağlantı kablosu aracılığıyla güç kaynağına bağlanmalıdır. Bunu yapmak için, kablonun siyah teli güç kaynağı ünitesindeki V – terminaline, kırmızı tel V+’ya bağlanır. Kablo fişi, “GÜÇ” olarak işaretlenmiş denetleyicinin kuplörüne gider. Son olarak, şebeke bağlantısı için, besleme hattının kablo uçlarını bu amaç için öngörülen terminallere yönlendirin: Dış iletken (genellikle kahverengi veya siyah) – “L” terminaline, nötr iletken (mavi) “N”‘ye ve koruyucu (sarı/yeşil) ile koruyucu iletken işareti olan terminale bağlayın.

LED bant sıcak beyaz

LED şeritlerin maksimum çalışma uzunluğu sınırlıdır. 12V sistemler bir seferde en fazla 10 metre, 24V sistemler en fazla 15 LED metre sağlamalıdır veya sağlamalıdır. Aksi takdirde led led ışık şeridi renk değişimi, aşırı ısı oluşumu, kart arızalarında renk ve parlaklık farklılıkları olabilir. Daha uzun RGB şeritleri kurmak istiyorsanız, 5m RGB bandından sonra her zaman bir RGB sinyal amplifikatörü bağlanmalıdır. Bu, kontrol sinyallerini “yeniler” ve 5 m’lik bir şerit daha güç sağlar. Bu sistem böylece 50m LED Stripe’a kadar genişletilebilir.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

20 + 5 =

On Key

Related Posts

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.