Jak zmienić kolor paska świetlnego LED prawidłowo podłączyć pasek LED?

Taśma LED, kilka szybkozłączek, zasilacz – transformator LED, sterownik (do diod RGB) i zwykłe domowe nożyczki – te pięć rzeczy wystarczy już do realizacji wielu świetnych projektów oświetleniowych. Aby w końcu wszystko działało poprawnie, pokażemy Ci, jak prawidłowo podłączyć pasek świetlny LED zmieniający kolor.

Taśma LED skrócona, przycięta

Zanim zaczniesz, musisz przyciąć taśmę LED do potrzebnej długości. (Chyba, że zamówiłeś w LEDLager zmianę koloru taśmy LED w indywidualnym żądanym rozmiarze ;)) Zazwyczaj możesz wyciąć pasek LED co trzy do pięciu diod LED na zaznaczonej linii, jeśli sam weźmiesz nożyczki. Podczas cięcia pamiętaj o dokładnym wykonaniu, aby nie uszkodzić płytki drukowanej.

W przypadku stosowania taśmy LED lub taśmy LED z powłoką silikonową lub gumową (klasa ochrony IP 44, IP 65), powłokę należy również usunąć w miejscach lutowania, aby móc później podłączyć taśmę. Również tutaj należy postępować ostrożnie. Pasek RGB można zwykle skracać co 10 cm. Należy zwrócić uwagę na miejsca oznaczone przez producenta.

Taśma LED RGB jest skrócona prawidłowo

oznaczone niebieską linią), gdzie można skrócić ten pasek RGB. Ponadto na zdjęciu widać 3 Farbkanaläe na tablicy. Od góry do dołu: przewód 12V+, G = zielony, R = czerwony i B = niebieski. Podczas podłączania upewnij się, że kanały są prawidłowo podłączone do innej taśmy RGB!

Łączymy/wpinamy taśmy LED.

Łącznik narożny taśmy LED 90

Teraz taśmę led można łatwo połączyć za pomocą tzw. szybkozłączek bez lutowania. W tym celu należy poluzować przedni klips złącza klipsowego, przełożyć przez niego taśmę LED tak, aby dwa lub w przypadku taśm RGB cztery żyły miedziane leżały równo pod pinami złącza, a następnie ponownie zamknąć klips. Powtórz cały proces dla drugiego paska. Upewnij się, że bieguny + i – wszystkich taśm LED są prawidłowo podłączone.

Nigdy nie łącz biegunów + i – bezpośrednio ze sobą, ponieważ spowoduje to zwarcie!

Do podłączenia taśm LED zmieniających kolor i narożnych narożnych, złącza narożne i złącza kablowe są zwykle wyposażone w tak zwane szybkozłączki. Można je otworzyć, włożyć do paska LED, a następnie ponownie zamknąć. Przy zakupie należy zwrócić uwagę czy jest to złącze RGB czy złącze do diod jednokolorowych oraz jaką szerokość mają taśmy LED, aby złącza pasowały również do taśmy LED (np. 8mm lub 10mm).

Swoją drogą za pomocą trójnika i czterobiegunowego pinu 4 można też podłączyć do listw kontroler RGB, ale o tym później.

Zasilanie: dokonaj właściwego wyboru

Zasilacz 12V LED z gniazdem

Gdy to zrobisz, nadszedł czas, aby się połączyć. Do działania taśmy LED potrzebują transformatora LED lub zasilacza. Ale uwaga: taśma LED nie może być dowolnie eksploatowana z żadnym transformatorem. Najpierw trzeba zwrócić uwagę na to samo napięcie np. pasek LED 12V lub pasek LED 24V. Pobór mocy taśmy LED można określić, mnożąc moc na metr przez długość przetworzonego paska.

Transformator LED 48W – 12V DC do taśmy LED

Co najmniej 60 watów . Dlaczego 60 watów – 5 metrów * 12 watów to 60 watów. Jednak transformator nie powinien być obciążony w 100%. Jako bufor należy zaplanować co najmniej 20% rezerwy mocy. Ponieważ taśmy LED są zasilane prądem stałym (prąd stały), można używać tylko zasilaczy i transformatorów DC. Transformator dostarczający napięcie przemienne AC nie jest odpowiedni i mógłby uszkodzić taśmę LED!

Połączenie elektryczne taśm LED z zasilaczem

Zmiana koloru taśmy LED z diodami LED do zasilacza jest połączona poprzez połączenie biegunów V+ i V- zasilacza z biegunami taśmy LED. Istotne jest, aby zwrócić uwagę na prawidłową polaryzację. W przeciwnym razie pasek LED nie zaświeci się. Opcjonalnie pomiędzy transformatorem a taśmą do jednokolorowych taśm LED można zamontować ściemniacz. W przypadku diod LED RGB należy zastosować kontroler led, aby włączać/wyłączać lub zmieniać kolory.

Podłączanie taśmy LED RGB do kontrolera RGB

Podłącz prawidłowo kontroler LED RGB

Prawidłowe podłączenie kontrolera RGB LED

Diody LED RGB mają czterożyłowy kabel połączeniowy, składający się z połączenia dodatniego (czarny lub biały) oraz przewodu czerwonego, zielonego i niebieskiego z biegunowością ujemną. Końce kabla są połączone odpowiednio dla łącza: czerwony przewód wchodzi do zacisku R, zielony do “G”, a niebieski do “B”. Czarny przewód wchodzi do bieguna V+ sterownika. Teraz sterownik musi być podłączony do zasilania za pomocą kabla połączeniowego niskiego napięcia. Aby to zrobić, czarny przewód kabla jest podłączony do zacisku V – na zasilaczu, czerwony przewód do V+. Wtyczka kabla wchodzi do złącza kontrolera oznaczonego „POWER”. Na koniec, w celu podłączenia do sieci, poprowadzić końce przewodu linii zasilającej do przewidzianych do tego zacisków: Przewód zewnętrzny (najczęściej brązowy lub czarny) – do zacisku „L”, przewód neutralny (niebieski) do „N” i ochronny przewód (żółty/zielony) do zacisku ze znakiem przewodu ochronnego.

Taśma LED ciepła biała

Maksymalna długość robocza taśm LED jest ograniczona. Systemy 12V powinny lub mogą dostarczać nie więcej niż 10 metrów, a systemy 24V nie więcej niż 15 metrów LED na raz. W przeciwnym razie mogą wystąpić różnice w kolorze i jasności w zmianie koloru paska świetlnego LED, nadmierne wytwarzanie ciepła i wady płyty. Jeśli chcesz zainstalować dłuższe taśmy RGB, wzmacniacz sygnału RGB należy zawsze podłączyć po 5m paśmie RGB. To „odświeża” sygnały sterujące i zasila kolejny 5-metrowy pasek. Dzięki temu system ten można rozszerzyć do 50m taśmy LED.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 − 3 =

On Key

Related Posts

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.