Do czego służy sterownik LED?

Podsumowując, sterowniki LED do konwersji wyższego napięcia prądu wirującego na niskie napięcie prądu stałego. Utrzymują również napięcie i istniejące ruchy z obwodem LED na poziomie znamionowym.

Są często używane w małych, ręcznych urządzeniach zasilanych energią słoneczną. Zwykle są one źródłem napędu dla zasilania używanego przez latarki zasilane bateryjnie i tak dalej. Są one często używane w sterownikach LED dużej mocy do większych świateł drogowych LED.

Typowe napięcie i prąd wyjściowy

Moc światła na jednostkę mocy wynosi zwykle ponad 100 lumenów na wat. Na przykład sterownik LED może działać przy 45V, 2A, 250mA lub 12V, 16A, 48A.

Zmierzona sprawność zwykle wynosi 95%, ale niektóre są znacznie bardziej wydajne. Wiele zmiennych wpływa na rzeczywistą wydajność, jednak zmienna mocy zwykle wynosi ~ 3%. Dlatego sterownik LED jest zwykle przeznaczony do zastąpienia diody LED dużej mocy.

Typowy sterownik działa przy 30V, 4A, 200mA lub 60V, 8A, 100mA.

Efektywność

Zmierzona sprawność wynosi 85%, ale niektóre są znacznie bardziej wydajne. Wiele zmiennych wpływa na rzeczywistą wydajność, ale współczynnik mocy zwykle wynosi ~10%. Dlatego sterownik LED jest zwykle przeznaczony do zastąpienia diody LED dużej mocy.

Niektóre sterowniki powyżej są przystosowane do pracy z baterią lub ogniwem słonecznym. W przypadku niektórych, takich jak sterowniki 16A i 48A, bateria lub ogniwo słoneczne może działać ze zmiennym napięciem. Sterowniki te będą miały złącze, które kieruje prąd z ładowarki do sterownika LED lub zasilacza sterownika LED, gdy nie ma akumulatora ani ogniwa słonecznego.

Niektóre powyższe sterowniki nie są przeznaczone do przenoszenia. Mogą być zasilane wyłącznie z gniazdka ściennego lub oddzielnego zasilacza sieciowego. Większość sterowników zasilana jest bezpośrednio z ładowarki, z szyny 12V lub z obu, w zależności od sterowników.

Aplikacje

Są one zwykle używane w zastosowaniach, w których do wielu diod LED musi być doprowadzony duży prąd, na przykład w zewnętrznych światłach bezpieczeństwa, które wymagają, aby diody LED działały przez kilka godzin pod stałym, wysokim prądem. Są jednak używane również w innych aplikacjach.

Prąd płynący przez niskoenergetyczny sterownik LED jest zwykle rzędu kilku amperów. Zazwyczaj są zaprojektowane tak, aby dostarczać 20 A na godzinę, ale mogą dostarczyć więcej. Maksymalny łączny przepływ prądu wynosi ponad 100A dla nawet 50W napędzanych diod LED.

Sprawność jest zwykle bardzo wysoka i mieści się w wysokim zakresie 80%. Jeśli jako odniesienie zostanie użyty jeden sterownik, można obliczyć, że całkowity przepływający prąd wynosi prawie 100A. Wydawać by się mogło, że sterownik wymagałby wielu sterowników w torze. Nie jest praktyczną opcją, aby jeden sterownik zasilał cały kurs prądem. Ogranicza to maksymalne prądy znamionowe wszystkich sterowników LED.

Istotną innowacją w świecie oświetlenia LED jest zasilacz LED dużej mocy, o mocy wyjściowej 60A na diodę LED i przystosowany do pracy z obciążeniami 15A lub 25A, bez potrzeby stosowania oddzielnych zasilaczy. Sterowniki dużej mocy są idealne do dużych aplikacji, gdy używany jest sterownik ze zmiennym zasilaniem. Sterowniki te mogą być zasilane z ogniwa słonecznego, szyny 12V lub zasilacza 20A. Są dostępne w wielu konfiguracjach sterowników. Są one zwykle zasilane maksymalnie 50W diodami LED.

Specyfikacje sterowników

Poniższą specyfikację należy uznać za podstawową specyfikację kierowcy. Są to doskonałe wskazówki, w które można wierzyć, ale w razie potrzeby można je zmienić. Obejmują one maksymalną moc znamionową kierowcy, ocenianą dla działania diod LED, zalecane czasy jazdy i prądy jazdy. Sterownik o wyższej mocy znamionowej oznacza większą moc wyjściową LED w danym zakresie prądu jazdy. Sterownik o mocy 50 W może dostarczyć około 600 W prądu lub około 50 W na diodę LED. Tak więc sterownik o mocy 50W może być użyty do zasilania do 20 diod LED.

* Maksymalna moc – powinien być wystarczający do zastosowania, przy minimalnym natężeniu 1,2 A na diodę LED lub 6,5 W na diodę na minutę, działając w temperaturach od 50C do 95C.

* Moc znamionowa – Maksymalna moc znamionowa, oparta na maksymalnej mocy znamionowej, jest ogólnie wymagana dla bezpieczeństwa i porównania.

* Znamionowy czas jazdy – znamionowy czas jazdy, przy znamionowym zakresie temperatur i prądzie jazdy (maks. 15A na szynach 2A)

* Liczba diod LED – może zmienić ilość diod bez konieczności posiadania przez sterownik kilku diod. Liczba diod LED powinna zostać zmniejszona w zastosowaniach, w których znaczna część prądu jest wykorzystywana do napędzania radiatora do 20 W lub mniej lub do zasilania macierzy diod LED o małej mocy, takich jak pojedyncza czerwona dioda LED.

* Łuki napędowe – może zmieniać paski napędowe, a sterownik o mocy do 60W może zasilać 4 diody LED z 60 lub 6 czerwonymi diodami LED.

Oceny sterowników i diod LED można kupić online od producenta. Bazując na własnym doświadczeniu techników i ekspertów w tej dziedzinie, takich jak projektanci oświetlenia czy inni specjaliści ds. produktów.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × 3 =

On Key

Related Posts

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.