12V’da 5V güç kaynağı kullanabilir miyim?

Hem yeni başlayanlar hem de deneyimli PC kullanıcılarının sıkça sorduğu bir soru, 12V’luk bir dizüstü bilgisayarda 5V’luk bir güç kaynağı kullanabilir miyim? Dell, HP ve Sony dahil olmak üzere en popüler markaların çoğu, dizüstü bilgisayar güç kaynaklarının ek bir 12V fişli adaptör hattıyla değiştirilmesine izin verir. Hangi markayı seçmeniz gerektiğinden emin değilseniz, kendi modelinizin güç gereksinimleri için bir inceleme okuyabilir veya üreticiye danışabilirsiniz. Sağlanan güç gereksinimlerinin miktarı, herhangi bir bilgisayar sistemi için gerçekleştirmek istediğiniz görevlere bağlı olarak değişecektir.

Günlük, çoğu dizüstü bilgisayar ana şebekeden en az 5V çeker. Yerinde bir AC adaptörünüz olsa bile, şebekeden yalnızca ortalama beş ila on watt’lık bir güç çekecektir. Dizüstü bilgisayarınızda 5V güç kaynağı kullanmak size ekstra bir güç kaynağı sağlar ve sisteminizin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.

Ancak, yüksek güçlü bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve seyahat ederken yanınıza almak istiyorsanız veya bilgisayar oyunları oynarken yoğun bir şekilde kullanıyorsanız, ayrı bir güç kaynağı kullanmanız gerekecektir. Birçok seçenek var. Bazıları, dizüstü bilgisayarınızın herhangi bir zamanda kullanabileceği maksimum gücü sağlayacaktır. Birçoğu, taşınabilir bilgisayarlarla kullanılmak üzere tasarlanmış daha küçük boyutlarda mevcuttur.

Ayrı bir güç kaynağı kullanmanın avantajı

12V dizüstü bilgisayarınız için ayrı bir güç kaynağı kullanmanın yararı, herhangi bir aşırı yüklenmeyi önlemesidir. Bu, ünitenize zarar verme riskinizi azaltacak ve ömrünü uzatacaktır. Ekibiniz için seçmiş olduğunuz güç kaynağının özelliklerini kontrol etmeniz önemlidir. Dizüstü bilgisayarınıza doğru şekilde güç sağlayabiliyorsa, ünitenizin ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır.

Yalnızca sahip olduğunuz dizüstü bilgisayarla uyumlu bir güç kaynağı kullanırsanız yardımcı olur. Birçoğu bir USB bağlantısı sağlasa da, cihazı en temel biçiminde kullanıyorsanız bu gereksizdir. Cihazı kullanmak için AC adaptörünü dizüstü bilgisayarınıza bağlamanın gerekli olduğunu görebilirsiniz. Ancak, zarar görmemesi için doğru kabloyu kullandığınızdan emin olun. Genel bir kural olarak, tarayıcılar veya yazıcılar gibi harici aygıtları bilgisayarınıza bağlarken, bunların da uygun güç bağlantısını kullandıklarından ve bunlara yönelik güç kaynağının dizüstü bilgisayarınızla uyumlu olduğundan emin olun.

Bir güç kaynağı seçmeden önce yapılması gerekenler

Hangi güç kaynağını kullanacağınızı seçerken, cihaz için gereken gücü sağlaması gerektiğini unutmayın. Aşırı voltaj verirseniz, dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınmaya maruz kalabileceğinden düzgün çalışmayabilir. Düşük voltaj verirseniz, pil ömrü çok sınırlı olabileceğinden cihazı kullanmakta zorlanabilirsiniz. Çok çeşitli seçenekler sunmayan ucuz bir tane seçerseniz, düşük kaliteyle de karşılaşabilirsiniz. Son bir nokta, bir USB bağlantı noktasına sahip olsa bile bir USB cihazını asla bir PC’ye bağlamamanız gerektiğidir.

Farklı güç seviyelerinde çalışan bir güç kaynağı kullanmanız gerekiyorsa bir dönüştürücüye ihtiyacınız olabilir. Bazı aygıtlar USB’den Molex’e dönüştürücü kullanır, ancak bazıları standart bir adaptör kullanır. Her durumda, bu arayüzleri farklı arayüzlere dönüştürebilen dönüştürücüler mevcuttur. Çıkışı etkileyebileceğinden, cihazınızın yüksek veya düşük güç durumu kullanıp kullanmadığına da bakmakta fayda var. Bazı durumlarda, çıkışı ihtiyaçlarınıza uygun bir ayara değiştirmek mümkün değildir, bu durumda regüle edilmiş voltaj kullanan bir güç kaynağı kullanmanız gerekir.

İkincil güç kaynağı

Cihazınızın şu anda kullandığından farklı bir güç kaynağından çalışan bir USB cihazı kullanmak istiyorsanız, ikincil bir güç kaynağına ihtiyacınız olacaktır. Yine bunları internette veya elektronik mağazalarında bulmak mümkün. Bir kez daha, işe yarayacağından emin olmanız gerektiğinden, satın almadan önce denemek en iyisidir. Bu cihazlardan gelen çıkış değişebilir ve makinenizdeki duvar prizine ulaşmak için bir kabloya ihtiyacınız olabilir. Son olarak, bazı USB aygıtları bilgisayarın Windows çalıştırmasını gerektirirken, diğerleri herhangi bir işletim sistemiyle çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Çıkışı makinenize bağlayamazsanız, bir USB cihazı kullanamazsınız; bu nedenle, USB çevre aygıtınızla kullanmak için bir USB muhafazası alıp alamayacağınıza bakmanız önerilir.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × four =

On Key

Related Posts

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.