LED’lere uygun bir LED güç kaynağı nasıl seçilir

LED’lerin kurulumundaki temel sorun, uygun bir LED güç kaynağının kullanılmasıdır. Dikkate alınması gereken birincil unsur, LED’lerin lineer olmayan bir akım-voltaj karakteristiğine sahip elemanlar olduğu gerçeğidir. Bu, diyota giden besleme voltajının değerindeki küçük farkların bile, o elemandan akan akım değerinde önemli değişikliklere neden olacağı anlamına gelir.

Kötü seçilmiş bir güç kaynağının sonucu, LED’lerin imhası veya güç kaynağında kalıcı hasar olabilir. Peki LED’lere uygun bir güç kaynağı nasıl seçilir?

Hesaplamalarımız için bir model olarak, piyasadaki en güçlü SMD5050 diyotu kullanıyoruz. 5050 diyot modülü, her biri 0,72W akım tüketimine sahip üç küçük diyottan (tek çip) oluşur.

LED şerit en az 5 cm’lik bölümlere ayrılabilir. Her 5 cm’lik modül, üç ayrı parlayan çipten oluşur, yani:

Bir metrelik SMD5050 LED şerit 20 modülden oluşmaktadır.

Her modülün (0,24Wx3) = 0,72W gücü vardır

1 metrelik LED şerit 14,4W’a eşittir (yani 0,72W x 20 birim)

5 metrelik rulolar halinde bir SMD5050 LED şeridi alırsak, LED’lerin toplam güç tüketimi 72W (14,4W/mx 5 metre = 72W) olur.

Kural olarak, diyotların tükettiği güçten en az %10-20 daha fazla güce sahip bir güç kaynağı satın almalısınız. Bu nedenle, en az 80-90 W veya elbette daha fazla (daha büyük, daha iyi, ancak sağduyulu, yani 90 W yeterlidir) 12 voltluk bir darbe akımı güç kaynağı satın alınmalıdır.

Uygun güç kaynağı modelinin seçimi

LED Aydınlatma projesi için uygun güç kaynağı modelinin seçimi

LED’leri karartma işlevi olmadan beslemek için minimum %85 verimliliğe sahip bir anahtarlamalı güç kaynağı kullanıyoruz. Sonuç olarak, güç kaynağımız gereksiz elektrik tüketmez, bu da elektrik faturalarına olumlu etki eder. LED Güç Kaynakları LED Kontrol Sistemleri.

LED şeritlerimiz için güç kaynağı amperi nasıl seçilir?

formülü kullanıyoruz

P = ben x U

P – güç[watts] ,

ben – akım[amperes] ,

U – voltaj[volts] .

Beş metrelik LED şeritlerinin tamamına güç sağlamak için gereken akımla ilgileniyoruz, bu yüzden onu dönüştürmemiz ve şunları elde etmemiz gerekiyor:

ben = P / U

böyle

6A = 72W / 12V

Bu nedenle, 5 metrelik bir SMD 5050 LED şeridini düzgün şekilde çalıştırmak için, sabit akımı 12 V ve en az altı amper olan güç kaynaklarına ihtiyacımız var.

Devrede hangi akımın akacağını ve güç kaynağı ile LED şeritler arasındaki mesafeyi zaten biliyorsanız, zarar görmemeleri için uygun kalınlıkta kablolar seçmeniz gerekir.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 1 =

On Key

Related Posts

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.