LED sürücü ile güç kaynağı arasındaki fark nedir?

Normal bir bilgisayara kıyasla LED sürücüleri kullanmanın faydası nedir? Tipik bir CPU veya grafik kartı kullanmak yerine neden bir LED kullanasınız? Bir LED sürücü ve bunun size nasıl fayda sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyip istemediğinizi sorabilirsiniz.

Programlanabilir Mantık Denetleyicisi veya PCB olarak bilinen bir çip, talimatları LED ışığının fotodirencine iletir. Fotodirenç, LED’e uygulanan voltajı ölçer ve ardından sağlanacak ışık miktarını ayarlar. Çip, ne tür LED oluşturulacağına, renge, güce ve diğer faktörlere bu şekilde karar verir.

Öyleyse neden normal bir bilgisayar değil de LED çiplerini kullanalım? Birkaç sebep var. İlk olarak, genellikle standart bir bilgisayardan çok daha ucuzdurlar. İkincisi, belirli uygulamalar için programlayabileceğiniz için daha esnektirler. Daha sonra, çok daha az karmaşıktırlar çünkü çok yüksek bir işlevsellik düzeyine sahiptirler. Son olarak, çipleri esnek bir şekilde çalıştıran bir güç kaynağına göre kullanımı çok daha kolaydır.

Bir çipi düşündüğünüzde, aynı zamanda birkaç farklı çipi de düşünürsünüz. Bir amplifikatör, bir çoğullama çözücü, bir kaydırıcı, bir karşılaştırıcı, bir mikro denetleyici, bir kesinti denetleyicisi ve bir referans saati düşünün. Bunlar LED sürücüsünü oluşturan farklı parçalardır. Ayrıca LED ışığınızın var olmasını sağlayan şeydir.

Çip, ışıkları açabilir, karartabilir veya aydınlatabilir. Sadece ihtiyacınız olduğunda LED’inizi yakacak şekilde programlanmıştır. Sürücü daha sonra bu komutu çipten PC’nize aktarır. Bu, kişisel bilgisayarınızdaki iletişim portları aracılığıyla yapılır. Işıkların istediğiniz zaman yanmasını sağlamak sürücünün görevidir.

Bir LED sürücüsü, LED’iniz için güç kaynağı olarak kullanılabilir mi?

Peki, bir LED sürücüsü, LED’iniz için güç kaynağı olarak kullanılabilir mi? Evet, çipiniz doğru programlanmışsa. Bazı parçaların içinde yerleşik güç kaynağı devreleri bulunur. Diğerleri, ayrı bir güç kaynağı kablosu takmanızı gerektirir.

Yalnızca doğrudan üreticiden gelen sürücüleri yüklemelisiniz. İnternette rastladığınız sürücü diskleri hiçbir bilgisayarda kullanılmamalıdır. Bu tür diskler sisteminizdeki çip ile çalışmayacaktır. Bunun yerine, makineniz için doğru olanı almanız gerekir.

Ne yazık ki, her çip her tür cihazla uyumlu değildir. Yalnızca büyük çip üreticileri tarafından üretilenler cihazınızla çalışacaktır. Peki, bir LED sürücüsü, LED’iniz için güç kaynağı olarak kullanılabilir mi? Evet, ancak LED’inize güç sağlayan çipin bunu kaldırabileceğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde başınız büyük belaya girebilir!

Muhtemelen bugün satın aldığınız herhangi bir çip bilgisayarınızla çalışmayacaktır. Bugünlerde teknoloji böyle işliyor. Bilgisayarınıza doğru sürücüleri yüklemek kolay olsaydı, herkes yapardı. Ne yazık ki, bu o kadar kolay değil ve bu çiplerin üreticileri, ürünlerinde birçok tescilli yazılım içeriyor. Bu nedenle, bu yongaları kullanmak için diğer kaynaklardan yardım almanız veya sisteminizi yonganın sürücülerini kabul edecek şekilde değiştirmeniz gerekir.

Ya yanlış türde bir sürücü alırsam?

Sistemime yanlış türde bir sürücü yüklersem veya tamamen kaldırmayı unutursam ne olur? O zaman LED’iniz çalışmayı durduracak! Bunlar kesinlikle bilmeniz gereken şeyler!

LED sürücü güç kaynağı olarak kullanılabilir mi?

Evet, ama dikkatli olmalısın. Bu tür bir çip kullanan çoğu cihaz, evinizin ana 12V güç kaynaklarından birini tüketecek şekilde tasarlanmıştır. Çip, güç kaynağınıza hangi voltajda çalışacağını söyleyecek ve aynı zamanda hangi frekansta çalışacağı konusunda güç kartıyla iletişim kuracaktır. Bu tür bir çiple çalışmak üzere tasarlanmış bir aygıtınız ve aktif bir adaptörü (AC adaptörü veya takılabilir güç kaynağı gibi) olduğu sürece, sorun yok. Değilse, bu tür bir güç kaynağından yararlanmak için cihazınızı farklı bir güç kaynağına bağlamanız veya başka bir cihaz kurmanız gerekebilir.

Bir LED Sürücü, programlayıcı olmadan bir cihaz için güç kaynağı olarak kullanılabilir mi? Yapabilirsin, ama çok güvenilir olmayacak. Bu program türü, çipi belirli bir zamanda çalışmaya başlayacak şekilde “programlamak” için kullanılır. Cihazınız fişe takılıyken saati veya tarihi değiştirerek, her seferinde kesin bir tarihte çalışmaya başlaması için programlayabilirsiniz. Ancak, cihaz doğru şekilde programlanmadıysa, rastgele çökmeler veya başka hatalarla karşılaşabilirsiniz.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two + 9 =

On Key

Related Posts

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.