LED şeritler için doğru güç kaynağı nasıl seçilir

Genellikle aydınlatma sistemleri akkor, floresan ve halojen lambalardan oluşur. Hem iç hem de dış aydınlatmada yaygın olarak kullanılan LED’lerin popülaritesinin artmasıyla birlikte her şey değişti. Bu modanın önde gelen şoförleri, enerji finansal tasarrufları, uzun ömür beklentisi, katı hal cihazlarının güvenilirliği ve bir LED bileşeninin bir ışık uygulamasına getirebileceği inanılmaz uyarlanabilirliktir. Yine de, onları geliştirmek için güç kaynakları dikkatli seçilmelidir.

LED Güç Kaynağını Çok Dikkatli Seçin

Üzerinden akım geçen tüm LED’lere voltaj uygulanır, LED yanar. Voltaj, LED üzerindeki doğrudan voltaj düşüşüne eşit veya üzerinde olmalıdır (tipik olarak 2-3V mertebesinde) ve ayrıca akım, ışıklarda kullanılan küçük bir güç derecesi olan 1W LED için normalde 350mA olabilir. Bununla birlikte, uygulanan voltajın LED’in düz voltaj puanının ötesine geçtiğini varsayalım. Bu durumda, onunla birlikte hareket eden mevcut, katlanarak artar ve LED çipinin sıcaklık seviyesinde önemli bir artışa neden olur ve bu da arızasına neden olabilir.

Yeterli voltaj sağlayın

Bu nedenle güç kaynağının doğru gereksinim için yeterli bir voltaj vermesi gerekir. Bunu yapmanın en erişilebilir yolu, seçilen LED’in düz voltajından daha yüksek bir sonuç voltajına sahip bir güç kaynağı kullanmak ve mevcut olanı bir dirençle LED üreticisi tarafından tanımlanan optimum değerle sınırlamaktır. Bu stratejinin dezavantajı, direnen tarafından harcanan gücün, LED ışıkların yüksek performansının avantajlarını tehlikeye atmasıdır. Bu teknikle ilgili ek bir sorun, Led’in bağlantı sıcaklık seviyesinin ileri voltajını etkilemesidir. Güç kaynağının çıkış voltajı sabit olduğundan ve mevcut kısıtlayıcı gadget’ın uçlarındaki voltaj değişebileceğinden Led akımı da aşırı derecede değişebilir. Akımdaki bu ayar, verilen ışık miktarını etkileyebilir ve Led’in bütünlüğünü azaltabilir.

Led’i mevcut tutarlı bir kaynakla kontrol edin

Sonuç olarak en iyi strateji, Led’i mevcut sürekli bir kaynakla yönetmektir. Bu, akımın, maksimum performans ve güvenilirlik için Led üreticisi tarafından belirtilen maksimum değere ayarlanmasına veya bağlantıdaki Led veya ortam sıcaklık seviyesi değişikliklerinden kaynaklanan sıcaklık seviyesi etkilerini ortadan kaldırarak ihtiyaç duyulan tam aydınlatmayı elde etmesine izin verir. Aydınlatma uygulamalarında LED kullanmanın faydaları arasında aydınlatmayı değiştirme kolaylığı da bulunmaktadır. Bunu, üretilen ışık için orantılı LED üzerinden akımı değiştirerek elde edebilir. Bununla birlikte, optimum değerinden daha düşük bir akıma sahip LED, verimliliği düşürür ve gönderilen gölgede küçük varyantlara sahip olabilir.

PWM

Bu nedenle, üretilen ortalama ışığı değiştirmek için hayır ile maksimum arasında bir değere sahip bir darbeye sahip olmak daha iyi bir yoldur. Yeterince yüksek bir frekansla, insan gözünün nabızları titrek olarak algılaması engellenir; bu, LED tarafından gönderilen ışığın yoğunluğunu değiştirmek için en iyi yöntemdir. Akım darbeleri, genellikle akımsız ve optimal akım arasındaki oranı değiştirerek belirli bir frekanstadır. Bu yaklaşıma PWM (Darbe boyutu modülasyonu) denir.

Güç kaynağını seçme

Aydınlatma uygulamaları için güç kaynağı tipinin seçilmesi birkaç faktöre bağlıdır. İlk olarak, dikkate alınması gereken çevresel faktörler. Uygulama iç veya dış kullanım için mi? Güç kaynağı su geçirmez mi olmalı yoksa belirli bir güvenlik düzeyine sahip mi? Güç kaynağı gereksinimleri, iletimli soğutma veya konveksiyonlu klimadan yararlanacak mı?

Gerekli toplam güç nedir?

Tek bir hafif bileşen yalnızca bir güç yüzdesine ihtiyaç duyabilir; ancak karmaşık bir sistem, çok sayıda watt sunan bir güç kaynağına ihtiyaç duyabilir. Ek olarak, gerekli başka çeşitli nitelikler var mı? Örneğin, güç kaynağının sabit voltajda mı yoksa sabit mevcut modda mı çalışması gerekiyor? Olası karartma için bir gereklilik var mı? Yönetim açısından bakıldığında, sistem genel olarak belirli kısıtlamalar dahilinde harmonik akımları sürdürmek zorunda mı? Aydınlatma güvenliği ve güvenliği yasalarına uymanız gerekecek mi yoksa bir ITE güç kaynağı ideal mi? Bu enerji tasarrufu zamanlarında, balast gereksinimi tam olarak ne kadar etkili? Bu etkinlik derecesi, ışıklar kapalıyken herhangi bir giriş gücüyle korunmalı mıdır?

Güvenlik Standartları

Aydınlatma sistemleri için farklı standartlar geçerlidir. Dünya çapında, ışıklar için kontrol cihazlarının genel güvenlik ihtiyaçlarını içeren Iec61347 Bölüm 1 ve LED bileşenlerinin güç kaynağını uygulayan bölüm 2 bölüm 13, Amerika Birleşik Devletleri’nde UL8750 ve Avrupa’da En61347, bu, yukarıda listelenen paragraflar için IEC’ye karşılık gelir.

harmonik akımlar

Aydınlatma uygulamalarında genel olarak aydınlatma araçları kategorisi ders C olan En61000-3-2 ihtiyacını karşılamak için üretilen harmonik akımların olması gerekmektedir. Bu ders içerisinde aktif girişli bir takım kısıtlamalar bulunmaktadır. 25 W’ın üzerindeki güç ve ayrıca 25 W’a eşit veya altında listelenmişse diğer sınırlar. Bununla birlikte, 25 W ve aşağıda listelenen gereksinimler esas olarak yalnızca deşarj ışıklarıyla ilişkilidir. Güç değişkeni ayarlamaları tipik olarak 25 W üzerindeki güç sınırlarını karşılamak için kullanılır. Çünkü bu sınırlar, amper toplam değerinden ziyade temel değerin yüzdesi olarak belirlenir. ITE tipi bir güç kaynağı yerine aydınlatma uygulamaları için özel olarak geliştirilmiş bir güç kaynağı kullanmak en iyisidir. Bununla birlikte, bir ITE güç kaynağı muhtemelen limitleri karşılayacaktır çünkü aydınlatma ton miktarı, optimum güç kaynağı partilerinin %40-50’sinden daha yüksektir.

Esas olarak LED aydınlatma için oluşturulmuş bir güç kaynağı örneği, IP67 korumalı XP Power’ın DLE serisidir. Çeşit, 15-, 25-, 35- ve 60 watt’lık modelleri içerir ve ayrıca EN61347 ve UL8750 güvenlik özelliklerini karşılar.

LED kurulumu

Bazı uygulamalar yalnızca tek bir LED kullanabilir. Bunun tarafından kullanılan güç, 2-3 V’luk bir ileri voltajın yanı sıra 350 mA civarında mevcut olacak şekilde genellikle 1 W civarında olacaktır. Bu kuşkusuz bir tür ışık üretecek olsa da, daha parlak bir ışık kaynağı elde etmek ve ışığı mümkün olduğunca tek tip tutmak için LED’lerin bir lamba veya lamba grubunda belirli bir aralıkta kullanılması daha olasıdır. LED’ler genellikle dört olası düzenleme arasında kurulacaktır. LED’lerin seri, paralel veya matris yapısında (seri ve paralel karışımı) konumlandırılması, tek bir güç kaynağı tarafından çalıştırılmalarını sağlar. 4. kurulum, çok sayıda güç malzemesine ihtiyaç duyan birden fazla kanal kullanır.

Koleksiyon yapılandırması

Bu düzenlemede, özel LED’ler seri olarak kurulur. Bu, aynı şimdiki zamanın herkesle ve aynı zamanda aktığı faydasını sağlar. Sonuç olarak, aynı parlaklık çıkışına sahipsiniz. Diğer bir avantaj, bir LED kısa devreyi tetikleyemezse, diğer çeşitli LED’lerin çalışmaya devam etmesidir. Yine de bir dezavantaj, hasarlı bir LED açık devre geliştirirse, akım sirkülasyonu kesilir ve diğer tüm LED’ler dışarı çıkar. Ek bir dezavantaj, istenen miktarda ışık oluşturmak için birkaç LED çağrılırsa, LED’lerde yönlendirilen voltajların, çok yüksek bir sonuç voltajına sahip bir güç kaynağının gerekli olmasını sağlamak için biriktirilmesidir.

Özdeş düzenleme

Paralel olarak bağlanırlarsa, LED’ler seri olarak iki veya daha fazla LED dizisi halinde düzenlenebilir. Avantajı, aynı çeşitlilikteki LED’ler için, yani aynı parlaklığa sahip olmak için, güç kaynağının daha düşük bir sonuç voltajına sahip olabilmesidir; bunun nedeni, her dizede daha az sayıda LED’iniz olmasıdır. Ek bir fayda, LED’lerden birinin çalışmayı durdurarak seride bir açık devre oluşturması durumunda, diğer çeşitli hatların çalışmaya devam etmesi ve aletin daha düşük bir parlaklıkta bile ışık üretebilmesidir. Dezavantajı, tek bir güç kaynağının her bir koleksiyonun akımını tam olarak kontrol edememesidir. Bunun nedeni, her bir LED grubunda bulunan düz voltajlarda küçük farklılıklar olabilmesidir. Sonuç olarak, genel performansı azaltabilecek şekilde, gadget’ın her dizede mevcut olanı stabilize etmesi gerekli olabilir.

Matris Yapılandırması

Bir matris tasarımında, LED’ler paralel konfigürasyona benzer şekilde organize edilebilir, ancak bir koleksiyondaki her bir LED modülü ile çeşitli diğerleri arasındaki bağlantılarla. bu düzenleme avantajı, tek bir Led’in arızalanması ve bir açık devre olması durumunda, mevcut olanın o dizideki diğer tüm LED’lerle birlikte akması için hala bir yol olmasıdır. Bununla birlikte, dizi şüphesiz biraz daha az olacağından ışık serbest bırakılır. Her seride mevcut olanı düzenlemek daha zor olduğundan mevcut durumu stabilize etmek için bir cihaz kullanamamanız en büyük avantajıdır. Bu, kullanılan LED’lerin oldukça benzer doğrudan voltaja sahip olması gerektiğini ve bunun ek maliyetlere neden olabileceğini göstermektedir.

Birkaç Ağ Düzenlemesi

Bu stratejiyi kullanan LED’ler, paralel ve matris düzenlemeleriyle karşılaştırılabilir bir sistemde birkaç dizi halinde düzenlenir. Bu, tam voltajın, aydınlatma için çağrılan her hattı en aza indirebilmesi avantajına sahiptir. Ayrıca, her serinin özel bir güç kaynağı olduğu göz önüne alındığında, herhangi bir satırın arızalanması kesinlikle diğerlerini etkilemeyecektir. Bir dezavantajı, her serinin tek bir sonuç, uygulamada daha fazla esneklik kullandığı için güç kaynağının ekstra pahalı olmasıdır. Bir LED koleksiyonunun parlaklığının diğerlerinden farklı olması veya her bir dizi tarafından yayılan ışığın yoğunluğunun tam olarak ayarlanması gerekir.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 20 =

On Key

Related Posts

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.