LED şerit için bir LED güç kaynağı nasıl seçilir 

Bu makale ayrıca hangi LED güç kaynağının seçileceğine, ancak teknikten ziyade işlevsel olduğuna ayrılmıştır.

Güç kaynağı özellikle LED aydınlatma için mi tasarlandı?

Güç kaynağının gücü, şeridin nominal gücüne uygun mu?

Güç kaynağı kapasitesi nasıl hesaplanır

Örneğin, bir Çıkış Voltajı 12V güç kaynağı, DC çıkış akımı 3A, güç watt 12*3, yani 36 watt.

LED kurulumlarına güç sağlamak için bu tür aydınlatma için tasarlanmış güç kaynaklarını kullanmayı deneyin. Başka transformatörlerin kullanılması LED ışık kaynağının ömrünü kısaltır ve ilk çalıştırma denemesinde ona zarar verebilir.

LED güç kaynaklarını seçerken

iki temel şeye dikkat etmeliyiz:

Hangi LED sürücüleri doğru sürücülerdir?

LED şeridi bir güç kaynağına bağlayın. Yeterli güce sahip bir güç kaynağı kullanmak gereklidir. Güç kaynağının görevi, mevcut voltajı bağlamak istediğimiz LED Aydınlatma projesinin gereksinimlerine uygun hale getirmektir.

Güç kaynağının gücü nasıl hesaplanır.

Kullanmak istediğimiz LED şeridimizin bir metrelik maksimum gücünü kontrol edelim. Bu bilgi, ürünün teknik özelliklerinde ve genellikle adında bulunur. Güç her zaman watt (W) olarak ifade edilir.

1 metrelik bandın güç tüketimi ile güç kaynakları yaklaşık %20-30 ekler.

3 metrelik LED ŞERİT IŞIK bağlamak istiyorsanız, bir metrenin gücü 4,8 W’tır. Ardından 3’ü (3 metre şeridi) tükettiği güçle 4,8 çarpın, yani:

3 mx 4,8W/m = 14,4W.

Not: Rakamları çarptıktan sonra güç rezervinin %20-30’unu eklemelisiniz – elde edilen sayı besleyicinin istenen gücüdür.

14,4 W x %120 = 17,28 W

18 W’tan az olmayan bir güç kaynağına ihtiyacımız var.

Güç kaynağını “temas halinde” çalışmaması, çalışma sırasında yanmaması ve bandı tüm uzunluğu boyunca doğru şekilde beslemesi için aşırı yüklememek için yaklaşık %20-30’luk bir güç rezervi eklemeniz önerilir.

LED’ler için bir güç kaynağı nasıl seçilir?

LED şeritleri açık havada veya banyoda kurarken uygun bir hermetik güç kaynağının seçilmesi çok önemlidir. En popüler modüler güç kaynakları genellikle iç mekanlarda kullanılır, zorlu koşullara veya artan neme maruz kalmaz. Bir LED güç kaynağının su geçirmez olup olmadığını bilmek, “IP” olarak işaretlenmiş su geçirmezlik derecesini kontrol etmek için en iyisidir. Su geçirmez güç kaynakları minimum IP 65 IP derecesine sahiptir ve banyolar veya dış mekan kurulumları için en uygun olanıdır. Tamamen su geçirmez güç kaynakları ise IP67 derecesine sahiptir. Bu cihazlar genellikle su veya diğer tesislerde zorlu ortamlarda kullanılmaktadır.

Hangi IP sınıfı LED güç kaynağını seçmeliyim?

LED güç kaynağının seçileceği en önemli kriter, IP (Uluslararası Koruma Derecesi) ile tanımlanan su geçirmezlik sınıfıdır. Güç kaynağının su geçirmezliğini belirler.

Su geçirmez olmayan LED güç kaynakları IP20

IP20 koruma derecesine sahip LED güç kaynakları su geçirmez olmayan güç kaynaklarıdır, yani nemli yerler için uygun değildir. Burada en popüler olanı, ana kurulum için POS güç kaynaklarıdır. Bu tür güç kaynaklarını kurmak için doğru alan, örneğin bir oturma odası veya yatak odasıdır.

Mobilya güç kaynakları, mobilyadaki (örneğin mutfak mobilyası) tüm aydınlatma sistemleri için bize hizmet vermektedir. O kadar küçüktürler ki onları kolayca gözlerimizden gizleyebiliriz.

Mobilya aydınlatma kurulumu için güç kaynakları

LED güç kaynakları IP67 su geçirmez

Aydınlatma, neme ve su seviyesine maruz kalan bir yere kurulursa, daha yüksek koruma sınıfına sahip – su geçirmez bir güç kaynağı kullanılması önerilir. Tüm su geçirmez seri güç kaynakları bu özelliğe sahiptir.

Mühürlü hermetik muhafazaya ve IP67 korumasına sahiptirler. Bu nedenle örneğin banyolarda veya mutfaklarda kullanım için uygundurlar. Bu güç kaynakları, POS serisindekilerden daha küçüktür. Bu yüzden onları saklayacak çok az yeriniz varsa, GLP serisi bir model kullanmalısınız.

Kısılabilir güç kaynağı

kısılabilir güç kaynakları

Sınırlı alanınız varsa hangi LED güç kaynağını seçmelisiniz?

Kontrol kutusunda bir LED güç kaynağını gizlemek mümkün mü?

Evet, güç kaynakları çözüm olabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, 60 mm çapında geleneksel elektrik kutularına kurulum için tasarlanmıştır. Bu güç kaynakları ayrıca suya dayanıklılık ile karakterize edilir.

LED güç kaynağının bağlanması

Güç kaynağının kurulum yeri, ihtiyacımız olan güç kaynağının türünü belirler. Güç kaynağı seçeneklerimiz var:

Eklenti,

hermetik

mobilya,

modüler,

çok ince,

DIN rayı

bir kutuda kurulum için.

TRIAC dimmer alternatif akım

Bu tür güç kaynaklarının her biri mağazamızın teklifinde bulunabilir.

Bahçe aydınlatmasında olduğu gibi dış mekan LED sürücüsü için en az IP67 koruma derecesine sahip güç kaynakları kullanılmalıdır. Gizli güç kaynakları, maruz kalabilecekleri su, toz ve kirin olumsuz etkilerine direnir.

Plastik güç kaynakları

LED Güç Kaynağı Adaptörü

Takılabilir güç kaynakları doğrudan duvar prizine takılabilir. Bunlar, uygun bir ışık kaynağını bir güç kaynağına hızlı ve kolay bir şekilde bağlayan popüler ve basit güç kaynaklarıdır.

Geçmeli LED transformatörler

LED güç kaynağını 60 mm çapında standart bir elektrik kutusuna yerleştirebiliriz. Sonuç olarak, güç kaynağının kendisi görünmez kalır ve aynı zamanda odada zaten mevcut olan aydınlatmaya LED’lerin takılmasına izin verir. Yüksek sızdırmazlık sınıfı sayesinde iç ve dış mekanlara monte edilebilirler.

Kutu güç kaynakları

Kompakt bir tasarımla karakterize edilen ultra ince bir güç kaynağı, bir alüminyum profilin içine kolayca gizlenebilir. Çok gizli bir çözümdür ve çekici olmayan bir cihazın görünümü ile iç tasarımı rahatsız etmez.

Ultra ince güç kaynağı

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fourteen + seventeen =

On Key

Related Posts

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.