LED şeride nasıl güç verilir

LED şerit ışıklara güç vermek, renkli ışığa sahip olmayı seven ve ışıklarının nereye gittiğini görmek isteyen insanlar için büyük bir endişe kaynağıdır. Bu ışıklar düşük voltajlı bir elektrik akımı kullanır ve satın alınması oldukça maliyetli olabilir. LED ışıklar, normal ampullerden daha az enerji kullanır ve diğer ampullerden daha uzun ömürlü olmaları beklenir. Ancak, işi kırılmadan halletmek için ne tür güç kaynaklarının nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız, evde LED şeritlerin olması da bir hayal kırıklığı kaynağı olabilir. Neyse ki, LED şerit ışıklarını iflas etmeden veya cüzdanınıza zarar vermeden nasıl çalıştıracağınızı göstermek için çevrimiçi olarak bazı harika nasıl yapılır kılavuzu ipuçlarını bulmak mümkündür.

Led şerit satın almadan ve kurmadan önce bilinmesi gerekenler

LED şerit ışıklar son yıllarda giderek daha popüler hale geliyor, ancak bunları bir alana eklemekle ilgileniyorsanız, LED şerit aydınlatma satın alıp kurmadan önce bazı temel şeyleri bilmeniz gerekir. Ve bunu yapmadan önce, mevcut seçenekleri ve bu seçeneklerin evinizde veya işinizde LED şerit ışık kullanımınızı nasıl etkileyeceğini düşünmek için zaman ayırmak isteyeceksiniz. LED Güç kaynağı seçeneklerine ve projeniz için doğru tipte LED şerit ışıklarının nasıl seçileceğine bakacağız.

LED şerit aydınlatmanın nasıl çalıştığını anlayın. Her bir LED’e elektrik gücünün nasıl sağlandığını bilmek önemlidir. LED’ler, plastik bir manşon veya Teflon manşon içine takılan ayrı LED’lerdir. Bakır tel ile tele lehimlenir ve ardından akü üzerindeki artı ve eksi kablolara bağlantı yapılır. Bu elektrik gücü, pozitif ve negatif kabloları ana güç kaynağına bağladığınızda sağlanır.

Sert ve esnek ışık çubukları

Projeniz için doğru şerit ışıkların seçilmesi açısından iki ana tip vardır. İlk tip, tel ve plastik manşon kenar boyunca çapraz olarak uzanarak bir duvara yapıştırılabilir. Diğer tip, pencere gibi esnek bir alt tabakayı sabitleyebilen esnek tiptir. Bu esnek şeritler, yerinde değillermiş gibi güvenli bir şekilde yerleştirilmelidir, ampul açığa çıkar ve LED ile alt tabaka arasında elektrik akışı olasılığı artar. Şerit ışıklarınızı harekete maruz kalabilecekleri bir yere koymayacaksanız, göze çarpmayan bir yere yapıştırmalısınız.

LED şeridin uzunluğu

İstediğiniz LED şerit ışık tipine karar vermeden önce, güç gereksinimlerini bilmelisiniz. Bir şerit ışığının gerektirdiği akım miktarı, uzunluğuna ve genişliğine bağlı olacaktır. Mümkün olan en uzun uzunluğa ve mümkün olan en geniş genişliğe sahip bir şerit ışık almalısınız. Üzerine yerleştirilecekleri yüzey için çok uzun veya geniş olan LED ışıklar, ihtiyacınız olan aydınlatmanın yalnızca bir kısmını sağlar ve bu, ışıkların aşırı derecede titremesine neden olabilir. Öte yandan, şerit ışıklar çok kısa monte edilirse, olması gereken alanı aydınlatmada etkisiz kalacak ve hatta çok az ışık üretebilir ve yeterli parlaklık olmayabilir.

Şerit ışıkların nasıl çalıştığını bilmek istediğinizde, elektriğin bunlardan nasıl geçtiğini anlamak önemlidir. Bunu daha kolay anlamak için, her bir LED’i ayrı ayrı, örneğin bir kapı ışık anahtarı gibi bir devreye bağladığınızı hayal edin. Her geçen dakika, bir LED ışık yayar ve ardından bir sonraki söner ve yanar. Birden fazla şeridi bağladığınızda, eviniz için ihtiyacınız olan aydınlatmayı elde edebilmeniz için içlerinden akan akımların nasıl birleştiğini göreceksiniz.

güç ve güç

Şerit ışıkların nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizde, büyük miktarda ışık üretmek için minimum enerji kullandıklarını anlamalısınız. Bu, şerit lambaları son derece enerji verimli hale getirir, bu yüzden birçok insan onları evlerine monte etmeyi tercih eder. Tek tek LED’ler çok az miktarda enerji kullandığından, bu lambaları çalıştırmak için harcadığınız elektrik de diğer aydınlatma armatürlerine güç vermek için ödeyeceğiniz miktardan çok daha düşüktür. Bölgenizde iyi bir elektrik sağlayıcı bulabilirseniz, LED ışıkları kullanarak her ay tasarruf etmelisiniz. Bazı elektrik şirketleri, eviniz için LED şerit ışıkları satın almanızı teşvik etmek için elektrik indirimleri bile sunuyor.

tel ve konektör

LED şerit ışıklarının normal akkor ampullerden farklı bir kablo seti gerektirdiğini bilmelisiniz. Şerit ışıklarını bağlamak için üç kablo yerine altı kabloya ihtiyacınız olacak. Bu, her bir şerit ışığını nereye yerleştirmek istediğinizi dikkatlice düşünmeniz gerekeceği anlamına gelir. Şerit ışıklarınızın odanızı doğru şekilde aydınlatmak için yeterli ışık almasını sağlamak için bir tavan montajı kullanmayı düşünebilirsiniz.

karartma led şeritler ışıklar

Ayrıca yeni şerit ışıklarınızın yeni oldukları zamanki kadar parlak olmayacağını da bilmelisiniz. Enerji depoladıkları için şerit ışıkların yanıp sönmesi biraz daha uzun sürecektir. Ancak, evinizin parlaklığını iyileştirmeyi dört gözle bekliyorsanız, bu küçük bir fedakarlıktır. Evinize LED şerit lambaları satın almadan ve kurmadan önce, tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Bunları öğrendikten sonra, evinize LED şerit ışıklar takmak için ne gerektiğini çok daha net bir şekilde görmüş olacaksınız.

LED Güç kaynağı seçenekleri

Önce hangi tür güç kaynağına ihtiyacınız olacağını belirlemeniz gerekecek. Ev uygulamalarında kullanım için bir AC güç kaynağı gereklidir. Normal ev tipi elektrik prizine takmak için takılabilir LED şerit ışık kitleri vardır veya mevcut birçok ev priziyle uyumludur. Ayrıca ofiste veya ev dışındaki diğer yerlerde duvara ve zemine monte edilebilen üniteler de mevcuttur. Şeritlere araba akülerinden güç sağlamak için pil paketleri de satın alabilirsiniz.

kabloların uzunluğu

LED şerit ışıklarına nasıl güç verileceğini öğrenmenin bir sonraki adımı, gereken kabloların uzunluğunu bulmaktır. Her şerit yalnızca tek bir satır gerektirecektir. Ayrıca, fiş ve güç kaynağı arasındaki fiş mesafelerinin ne kadar uzun olduğunu da düşünmek isteyeceksiniz. Çoğu birim, iki ila üç fit mesafeye izin verecektir. Ayrıca eklentinin ne kadar uzağa bağlandığını ve güç kablosunun duvardan veya zeminden ne kadar uzadığını da düşünmeniz gerekecektir. Fiş şeride çok yakınsa, üniteye sağlanan güç azalacaktır.

farklı konfigürasyonlar

LED şerit ayırıcılar, tasarım ve işlevsellik açısından uzun bir yol kat etti. Artık çok çeşitli farklı konfigürasyonlar ve fiyat noktaları var. En yaygın biçim, uzun bir çekirdek tele bağlanan tek renkli bir LED’dir. Birçok yeni sürüm, daha fazla güvenilirlik ve ek güvenlik sağlayan entegre diyotlara sahiptir. Çoğu donanım ve elektronik mağazasında bulunan birkaç farklı LED şerit ayırıcı markası vardır.

Farklı bir şekilde kullanın

Yeni bir ünite satın alıyorsanız, şeridi kullanmayı da düşünmeniz gerekecektir. Birçok kişi, masalarını vurgulamak için parlak beyaz ışık kaynağı olarak kullanır, ancak bazı insanlar bunları farklı şekilde kullanmayı tercih eder. Bazı insanlar, bilgisayar ekranı için renkli bir arka plan oluşturmak için şeritlerini masaüstü bilgisayar ekranlarına monte eder. Bazıları da ışıkları dekoratif birer obje olarak kullanabilmek için masalarının altına monte ediyor.

renk değiştiren yetenekler

Birkaç şirket, renk değiştirme özelliklerine sahip şerit ışıklar satıyor. Bunlar, kullanım sırasında ışıkların renkleri bir renkten diğerine değiştirebildiğinden, görev aydınlatması olarak kullanım için idealdir. Sık sık farklı renklerde kağıt, metin veya fotoğraflarla çalışıyorsanız bu yararlı bir özellik olabilir. Bu şerit ışıkların en yaygın kullanımı, bir zanaat projesinde veya mücevher hattında bibloları veya diğer öğeleri vurgulamaktır. Hayatınızdaki çocuğa hobi ile ne kadar eğlendiğini göstermek için renk değiştiren LED şerit ışıkları da kullanabilirsiniz.

Çoğu ev geliştirme mağazasında çok çeşitli LED şerit ışık atlama telleri bulabilirsiniz. Muhtemelen daha kaliteli modeller için biraz daha fazla ödemeniz gerekecek, ancak sonuç ekstra fiyata değecek. Çoğu mağaza yalnızca güç sağlar veya ürünü mevcut bir prizle kullanmak için müşterinin ek bir güç kablosu satın alması gerekir. Bu yüksek kaliteli LED şerit ışıklarını satan şirketlerin çoğu, üniteler için yedek parça da taşıyor.

led şeritleri güç kaynağına bağlama

LED teknolojisi ve cihazları daha popüler hale geldikçe, LED şerit aydınlatmaya güç vermek muhtemelen sık sorulan sorulardan biri olacaktır. Bu yeni teknolojiyi evde veya işte kullanmanın faydalarını deneyimledikten sonra, geleneksel floresan veya akkor ampulleri sürekli değişen şekiller olmadan herhangi bir süre boyunca nasıl kullanmayı başardığınızı merak edebilirsiniz. Artık uygun güç kaynağı birimlerini satın alarak ve yeni LED ışık şeridi konektörlerinden birini takarak bilginizi kullanabilirsiniz.

güç veren led şerit

LED Şeritler, yirmi beş yılı aşkın bir süredir akkor tüp lambaların yerini almak için kullanılmaktadır ve günümüzün ev aydınlatma ihtiyaçları için hala popüler bir seçenektir. LED ışıklar esnek, dayanıklı ve kurulumu kolaydır. Birçok şirket, ev aydınlatma deneyiminizi daha da keyifli hale getirmenize yardımcı olabilecek LED şeritler ve aksesuarlarda iyi fırsatlar sunuyor. Tek tek LED şeritleri satın alabilir veya kolay yoldan gidebilir ve ampullerinizi değiştirmek için ihtiyacınız olan her şeyi içeren eksiksiz bir kit alabilirsiniz. LED şerit kitlerinde genellikle dört ila sekiz LED ampul ve bir çıkış bulunur. Ayrıca, yalnızca bir LED lambayı çalıştırmaya yetecek kadar akım sağlayan LED şeritler de bulabilirsiniz ve çoğu, birincil güç kaynağınızın kesilmesi durumunda yedek pile sahiptir.

LED güç kaynağı seçenekleri

LED Şeritlere Nasıl Güç Verilir Çoğu LED ışığın sorunsuz çalışması için 12VDC elektrik gerekir. Genel kullanım için bunun yeterli olması için normal bir 12V güç kaynağı gerekir. Ancak birçok eklenti, LED ışık kiti veya ışık transformatörü, standart ev elektrik hattı voltajına doğrudan bağlanır. Mevcut güç kaynağınız yeterli güç sağlamıyorsa, daha iyi bir güç kaynağına yükseltmeyi düşünün.

LED Şerit Satın Alırken Bilinmesi Gerekenler Dikkate alınması gereken ilk şeylerden biri, evrensel veya belirli voltajlı bir LED şerit ışığının kullanılmasıdır. Genel olarak, şu anda piyasada bulunan herhangi bir geçmeli konektöre uyacağı için çok yönlü bir voltaj şerit ışığı satın almak daha kolaydır. Bazı insanlar, fişli konektörün ne olduğu ve şerit ışıklarla nasıl ilişkili olduğu konusunda kafası karışır. Geçmeli konnektör, herhangi bir geçmeli konnektör ile kullanılmak üzere tasarlanmış bir kablodur. Bu nedenle, şu anda sahip olduğunuz konektörlerin türü ne olursa olsun, bir LED şerit sorunsuz bir şekilde ona takılacaktır.

led şeritleri güç kaynağına bağlama

Evrensel Bir Tedarik Noktası LED Şeridi Düşünülmesi gereken başka bir şey de, LED şerit ışığını bir priz veya elektrik prizi gibi evrensel bir tedarik noktasına bağlayıp bağlamayacağınızdır. Işıkla birlikte verilen fişli konektörün, kullandığınız priz tipiyle çalışacağından emin olmanız gerekir. Işığı takmadan önce bir elektrikçiye veya başka bir elektrik teknisyenine danışmak genellikle en iyisidir. Ortalama bir ev tamircisinin bağlantıların nasıl bağlanacağını anlaması bazen zor olabilir. Birden fazla şerit takarsanız, birden fazla elektrikçiye danışmak iyi bir fikir olabilir.

Boyutlu Kablo Konnektörleri ve Anahtarlı Kablo Konnektörleri LED şeritlerine nasıl güç verildiğine baktığınızda, dikkate alınması gereken iki ana tip vardır, anahtarsız ve anahtarlı tipler. İkisinden en yaygın olanı, anahtarsız şerit konektördür; bunlar hem standart hem de mini-DIN tiplerinde mevcuttur. İkisinin en ucuzu oldukları için çok uygundurlar. Değiştirilebilir şerit konektörler, elektrik prizine takılan küçük bir dişi fiş kullanır; tel sola veya sağa itildiğinde, fişin hangi yöne baktığına bağlı olarak tel sola veya sağa gidecektir.

bir güç kaynağına birden çok şerit nasıl bağlanır

Tek Renkli Şerit Boyutları İki tek renkli şeritten en küçüğü, çok ucuz oldukları için küçük bir alana yerleştirmek için harikadır. Tak-çalıştır oyuncaklar veya diğer küçük uygulamalar için mükemmel boyuttadırlar. Elektrik kaynağınıza bağlanmak için genellikle yalnızca bir kablo ve bir topraklama kablosu vardır. Bu tür bir şerit yanar ve kurulumu çok kolaydır.

Ortak Kullanımlar Şerit ışıklar için yaygın bir kullanım, arabalarda güvenlik ışıkları veya yedek aydınlatmadır. Çoğu güvenlik şirketi ve araba galerisi bunları kullanır; kurulumu ve kullanımı kolaydır. Olumsuz yönlerden biri, bir güç kaynağına bağlı değillerse ışıkların titreyecek olmasıdır. Güvenli bir kurulum yapmak istiyorsanız, pil ile güç kaynağı arasında bir topraklama kablosu çekilmeli ve ardından kablolar tavandaki deliklerden geçirilmeli, bir prize ve ardından güvenlik ışığına takılmalıdır. .

voltaj düşüşü ve nasıl önlenir

Bunlar eviniz için mevcut iki ana seçenek; Diğer seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız her zaman çevrimiçi araştırma yapabilirsiniz. Birçok üretici var, bu yüzden birçok farklı seçenek var. Tek bir LED güç kaynağı genellikle alternatiflerinden daha pahalıdır ve iyi bir anlaşma yaptığınızdan emin olmak için her bir LED şeridin maliyetini karşılaştırmak isteyeceksiniz. Fiyat karşılaştırması yaparken ışıkların ne kadar dayanacağını, ne kadar parlak olduklarını ve ihtiyacınız olan boyutu göz önünde bulundurmalısınız.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eleven + eleven =

On Key

Related Posts

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.