LED ışıklar için hangi güç kaynağına ihtiyacım var?

Cevap, bunu yapmanın o kadar da zor olmadığıdır.

İlk adım, kullanmayı düşündüğünüz LED Strip’in veri sayfasını incelemektir. Güç kullanımını Metre Başına Watt cinsinden göstermelidir. Genellikle, şüphesiz 14W/m (14 Watt/ Metre) formatında sunulacaktır.

Bu, şeridin ne kadar uzun olacağını, ne kadar uzun olacağını ve kaç LED’i olacağını bileceğiniz için ortalama bir rakamdır. Bu rakam sahip olduğunuz rakamdan daha yüksekse, daha fazla güç kaynağı satın almayı düşünmelisiniz. İhtiyacınız olan güç kaynağından daha düşük bir güce sahipseniz, şeritlerdeki akımı artırmayı düşünmelisiniz.

Boy

Her şey odanızın ne kadar parlak olmasını istediğinize ve şeridin ne kadar büyük olacağına bağlıdır. Bazı üreticiler şeritlerini küçük boyutlarda üretir ve ihtiyacınız olandan daha fazla LED içerir. Bu nedenle, bunları kullanmak için daha fazla güç kaynağı satın almanız gerekebilir. En iyi kural, her biri 20 Watt değerinde LED’li bir güç kaynağı satın almaktır. Bu, yaklaşık 1000 metrelik Strip için yeterli olmalıdır.

Watt

Bir LED şerit kullanırken, kritik konulardan biri karartma özelliğidir. LED şeritler bir karartma özelliği ile gelecek, ancak doğru olanı seçmelisiniz. Bunlar için karartma aralığı oldukça geniştir. Çoğu insan -%15 ile +%20 arasındaki aralığı tercih eder. Bu, Strip’i lambalar ve benzerlerini okumak için kullanmanıza izin verecektir. Birincil aydınlatma kaynağı olarak kullanılmasını istiyorsanız, -%70’in üzerindeki aralığı seçmelisiniz.

Bu serideki tek sorun, tüm LED lambaların karartmak için tasarlanmamasıdır. Bu nedenle, +70% karartma özelliğine sahip bir ışık alırsanız, çalışması için Strip’e bir sürücü eklemeniz gerekir. Sürücülerin çoğu 100 Watt olarak derecelendirilmiştir ve iki tane satın almanız gerekebilir.

Maliyet

Çoğu kişi, tüm lambaları için tam sürücüyü kullanır; bu, LED Strip’iniz için ikiden fazla güç kaynağı satın almanız gerektiği anlamına gelir. Bu, özellikle çoğumuzun herhangi bir süre boyunca kullanacağı birkaç kilometre uzaklıktaki yol üzerinde kullanmak istiyorsanız, hızla maliyetli bir yatırım haline gelebilir. Bu nedenle, düşük güç tüketiminin birincil hedef olduğu ve maliyetin dikkate alınmadığı durumlarda, cevap 20 ila 40 Watt’lık bir güç kaynağı olacaktır. Bunlar yeterli akım sağlar, vat miktarı düşüktür ve diğer seçeneklere kıyasla nispeten düşük maliyetlidir.

Garanti

Böylece 20 ila 40 Watt’lık tek bir güç kaynağı, ne kadar kullandığınıza bağlı olarak 2 yıla kadar yetecek kadar akım sağlayacaktır. Ancak en büyük faydası, yolda bile oldukça uzun süre kullanabilmenizdir. Bu, arzın fiyatını çok uygun hale getirir. Matematiğini kolayca yapabilir ve yüksek bir güç kaynağı ile bahis oranları üzerinden ödeme yapacağınızı hesaplayabilir, daha sonra bunu düşük bir güç kaynağı ile kullanmaya karar verebilir ve düşük bir güç kaynağı ile ihtimallerin çok üzerinde olmayan bir şekilde üretebilirsiniz.

20 ila 40 Watt’lık bir güç kaynağı size iki yıla kadar çalıştırmanız için yeterli akım sağlayabilir. Böylece Strip’i birkaç ay boyunca çalıştırarak paradan tasarruf edeceksiniz.

Çoğu zaman insanlar, ilgili maliyet nedeniyle LED aydınlatma şeritlerinin maliyetinden vazgeçerler, ancak bu sarf malzemelerinin maliyeti yüksek değildir. Strip’in toplam fiyatı zamanla artacaktır, ancak güç kaynağı fiyatı nominaldir. Ve faydaları kayda değerdir.

2 metrelik bir güç kaynağı size 20 metreye kadar LED Strip için yeterli akım sağlayacaktır. Bu nedenle, daha büyük bir tedarik satın alarak Strip’ten daha fazla kullanım saati alacağınızdan neredeyse emin olabilirsiniz.

Şerit bir şebeke voltajında çalışır, bu nedenle çalışması kolay ve güvenlidir. Böylece Strip’i elektrik santralleri, yel değirmenleri ve her türlü güç üreten ekipman ve hatta dipsiz kuyular gibi yüksek voltaj bulunan alanlarda kullanabilirsiniz.

Şerit ile çalışmak için yeterli

Kullandığınız para biriminin Strip ile çalışmak için yeterli olduğundan emin olmak zor olabilir. Ancak, çok sayıda LED ışığı olan bir güç kaynağı kullanıyorsanız, watt değerini kaynak başına ışık sayısıyla çarparak gereken akım miktarını hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Örneğin, 8 ila 10 LED ışıklı 30 ila 40W’lık bir güç kaynağı, yaklaşık 16A akım gerektirecektir. Bu, tüm bu ışıkları yaklaşık 2 saat boyunca çalıştırmak için yeterlidir.

Son derece uzun veya çok kısa bir şeride ihtiyaç duyduğunuz projeler için hemen hemen tüm LED aydınlatma ihtiyaçlarınız için bu Şerit türünü kullanabilirsiniz. Uzunluk söz konusu olduğunda, başka hiçbir tedarik LED Strip’in maliyet etkinliği ile eşleşemez.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × 3 =

On Key

Related Posts

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.