Jak wybrać zasilacz LED odpowiedni do diod LED?

Głównym problemem w instalacji diod LED jest zastosowanie odpowiedniego zasilacza LED. Podstawowym elementem do rozważenia jest fakt, że diody LED to elementy o nieliniowej charakterystyce prądowo-napięciowej. Oznacza to, że nawet niewielkie różnice w wartości napięcia zasilającego diodę spowodują znaczne wahania wartości prądu przepływającego przez ten element.

Konsekwencją źle dobranego zasilacza może być zniszczenie diod LED lub trwałe uszkodzenie zasilacza. Jak więc wybrać zasilacz odpowiedni do diod LED?

Jako model do naszych obliczeń używamy najmocniejszej diody SMD5050 na naszym rynku. Moduł diodowy 5050 składa się z trzech mniejszych diod (pojedynczych chipów), każda o poborze prądu 0,72W.

Taśmę LED można podzielić na odcinki co najmniej 5 cm. Każdy moduł 5 cm składa się z trzech pojedynczych świecących chipów, tj.:

Jeden metr taśmy LED SMD5050 składa się z 20 modułów.

Każdy moduł ma moc (0,24Wx3) = 0,72W

1 metr taśmy LED to 14,4 W (tj. 0,72 W x 20 sztuk)

Jeśli kupimy taśmę LED SMD5050 w rolkach 5-metrowych, łączny pobór mocy przez diody wynosi 72W (14,4W/mx 5 metrów = 72W).

Z reguły należy kupić zasilacz, który ma co najmniej 10-20% większą moc niż moc pobierana przez diody. Dlatego warto kupić 12-woltowy zasilacz impulsowy o mocy co najmniej 80-90 W lub oczywiście więcej (im większy, tym lepiej, ale rozsądnie, czyli wystarczy 90 W).

Dobór odpowiedniego modelu zasilaczy

Dobór odpowiedniego modelu zasilaczy do projektu Oświetlenie LED

Do zasilania diod LED bez funkcji ściemniania stosujemy zasilacz impulsowy o sprawności min. 85%. Dzięki temu nasz zasilacz nie zużywa niepotrzebnej energii elektrycznej, co pozytywnie wpływa na rachunki za prąd. Zasilacze LED Systemy sterowania LED.

Jak dobrać amperaż zasilania do naszych taśm LED?

Używamy formuły

P = I x U

P – moc[watts] ,

ja – prąd[amperes] ,

U – napięcie[volts] .

Interesuje nas prąd potrzebny do zasilenia całych pięciu metrów taśm LED, więc musimy go przerobić i uzyskać:

I = P / U

więc

6A = 72W/12V

Tak więc do prawidłowego działania 5-metrowego paska diod SMD 5050 potrzebne są zasilacze o stałym prądzie 12 V i co najmniej sześciu amperach.

Jeśli już wiesz jaki prąd będzie płynął w obwodzie oraz odległość pomiędzy zasilaczem a taśmami LED, musisz dobrać odpowiednio grube przewody, aby nie uległy zniszczeniu.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fourteen − six =

On Key

Related Posts

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.