Bir LED sürücüsü ne için kullanılır?

Özetlemek gerekirse, daha yüksek voltajı, dönen akımı düşük voltaja, doğru akıma dönüştürmek için LED sürücüleri. Ayrıca voltajı ve mevcut hareketi bir LED devresi ile anma seviyesinde tutarlar.

Genellikle küçük, elde tutulan güneş enerjili cihazlarda kullanılırlar. Genellikle pille çalışan el feneri fenerleri ve benzerleri tarafından kullanılan güç kaynağı için itici kaynaktırlar. Genellikle daha büyük LED sürüş lambaları için yüksek güçlü LED sürücülerinde kullanılırlar.

Tipik bir çıkış voltajı ve akımı

Birim güç başına ışık çıkışı genellikle watt başına 100 lümenin üzerindedir. Örneğin, bir LED sürücüsü 45V, 2A, 250mA veya 12V, 16A, 48A’da çalışabilir.

Ölçülen verimlilik genellikle %95’tir, ancak bazıları çok daha verimlidir. Birçok değişken gerçek verimliliği etkiler, ancak güç değişkeni tipik olarak ~ %3’tür. Bu nedenle, bir LED sürücüsünün genellikle yüksek güçlü bir LED’in yerini alması amaçlanır.

Tipik bir sürücü 30V, 4A, 200mA veya 60V, 8A, 100mA’da çalışır.

Yeterlik

Ölçülen verimlilik %85’tir, ancak bazıları çok daha verimlidir. Birçok değişken gerçek verimliliği etkiler, ancak güç faktörü tipik olarak ~%10’dur. Bu nedenle, bir LED sürücüsünün genellikle yüksek güçlü bir LED’in yerini alması amaçlanır.

Yukarıdaki bazı sürücüler, pil veya güneş pili ile çalışmak üzere derecelendirilmiştir. 16A ve 48A sürücüleri gibi bazıları için pil veya güneş pili değişken bir voltajla çalışabilir. Bu sürücüler, pil veya güneş pili olmadığında şarj cihazından LED sürücüsüne veya LED sürücüsünün güç kaynağına elektriği yönlendiren bir konektöre sahip olacaktır.

Yukarıdaki bazı sürücüler taşınabilir olacak şekilde tasarlanmamıştır. Yalnızca bir duvar prizinden veya ayrı bir ana güç kaynağından güç sağlanabilir. Çoğu sürücü, sürücülere bağlı olarak doğrudan şarj cihazından, 12V raydan veya her ikisinden güç alır.

Uygulamalar

Genellikle birçok LED’e büyük bir akımın uygulanması gereken uygulamalarda, örneğin LED’lerin sürekli yüksek akım altında birkaç saat çalışmasını gerektiren dış mekan güvenlik ışıklarında kullanılırlar. Ancak, diğer uygulamalarda da kullanılırlar.

Düşük güçlü bir LED sürücüsünden akan akım genellikle birkaç amper düzeyindedir. Normalde saatte 20A verecek şekilde tasarlanmıştır, ancak daha fazlasını sağlayabilirler. Maksimum toplam akım akışı, 50W’a kadar sürüş LED’leri için 100A’nın üzerindedir.

Verimlilik genellikle çok yüksektir, yüksek %80 aralığındadır. Referans olarak bir sürücü kullanılırsa, akan toplam akımın neredeyse 100A olduğu hesaplanabilir. Bir sürücünün devrede çok sayıda sürücüye ihtiyaç duyacağı düşünülebilir. Tüm parkuru akımla beslemek için tek bir sürücü kullanmak pratik bir seçenek değildir. Bu, tüm LED sürücülerinin maksimum akım derecelendirmelerini sınırlar.

LED ışık dünyası için önemli bir yenilik, LED başına 60A çıkışa sahip ve ayrı güç kaynaklarına ihtiyaç duymadan 15A veya 25A yüklerle işlemler için derecelendirilmiş yüksek güçlü LED sürücüsüdür. Yüksek güçlü sürücüler, değişken güç kaynağına sahip bir sürücü kullanıldığında büyük uygulamalar için idealdir. Bu sürücülere bir güneş pili, 12V ray veya 20A güç kaynağı ile güç sağlanabilir. Birçok sürücü yapılandırmasıyla kullanılabilirler. Bunlar normalde maksimum 50W sürüş LED’leri ile çalıştırılır.

Sürücü Özellikleri

Aşağıdaki spesifikasyon, bir sürücünün temel spesifikasyonu olarak düşünülmelidir. Bunlar inanmak için mükemmel bir rehberdir, ancak gerekirse değiştirilebilirler. Bunlar, sürücünün maksimum güç derecesini, LED çalışması için derecelendirilmiş, önerilen sürüş sürelerini ve sürüş akımlarını içerir. Daha yüksek güç derecesine sahip bir sürücü, belirli bir sürüş akımı aralığında daha büyük bir LED çıkışı anlamına gelir. 50W olarak derecelendirilen bir sürücü, LED başına yaklaşık 600W veya yaklaşık 50W akım sağlayabilir. Böylece 50W güç derecesine sahip bir sürücü, 20 LED’e kadar ışık sağlamak için kullanılabilir.

* Maksimum Güç – 50C ile 95C arasındaki sıcaklıklarda çalışan, LED başına minimum 1,2 amper veya LED başına dakikada 6,5 W olacak şekilde uygulama için yeterli olmalıdır.

* Güç Derecesi – Maksimum güç derecesine göre maksimum watt derecesi, genellikle güvenlik ve karşılaştırma için gereklidir.

* Nominal Sürüş Süresi – Nominal sıcaklık aralığında ve sürüş akımında nominal sürüş süresi (2A ray üzerinde maksimum 15A)

* LED Sayısı – Sürücü birkaç LED’e uygun olmadan LED sayısını değiştirebilir. Akımın önemli bir bölümünün bir ısı emiciyi 20W veya daha azına sürmek veya tek bir kırmızı LED gibi düşük güçlü LED dizilerini sürmek için kullanıldığı uygulamalarda LED sayısı azaltılmalıdır.

* Tahrik Yayları – tahrik kayışlarını değiştirebilir ve 60W’a kadar akım sağlayan sürücü, 60 veya 6 kırmızı LED’li 4 LED’i beslemek için kullanılabilir.

Sürücü ve LED derecelendirmeleri üreticiden çevrimiçi olarak satın alınabilir. Kendi deneyimlerimize dayanarak, aydınlatma tasarımcıları veya diğer ürün uzmanları gibi alandaki teknisyenler ve uzmanlar.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × 4 =

On Key

Related Posts

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.