12V DC güç kaynağı nedir

12V güç kaynakları genellikle endüstriyel ortamlarda kullanılır. Torna tezgahı veya matkap presi gibi ekipmanlar için olabilir. Doğru güç kaynağını seçmek önemlidir. 12V güç kaynağının ne olduğundan veya nasıl yapılacağından emin değilseniz, önce bir hırdavatçıya gitmeli ve bazı temel sarf malzemelerine göz atmalısınız. Hepsinin bir elektrik prizine takılan bir bağlantısı olduğunu göreceksiniz.

12V güç kaynağı nasıl çalışır?

12V güç kaynağının nasıl çalıştığına dair temel fikir, güç kaynağı olarak iki LED şeridi kullanmaktır. Her LED şerit plastik bir kasanın içine yerleştirilmiştir. Plastik kasaların her birinin içinden çıkan bir tel olacaktır. Bu teller, güç kaynağını her bir LED’e bağlar. Bu yapılır çünkü bu cihazlar için standart bir güç kablosu kullanacak olsaydınız, elektriğin yakındaki bir elektrik prizinden geldiğinden emin olmanız gerekirdi. Güç kablosu bir zeminden veya başka bir nesneden geçerse, cihaz arızalanır.

12V güç kaynağını elektriğe dönüştürmek için kullanılan işleme voltajın yalıtılması denir. Bu, aşırı voltajla başka kimseyi şok etmek istemediğiniz için yapılır. Kullanılmadığı zaman güç kaynağının kapalı olması da iyidir. Bu, elektronik aksamın zarar görmesini önleyecektir.

12V Güç Kaynağı nasıl test edilir

12v güç kaynağını test etmenin en yaygın yolu, bir multimetre kullanacaksınız. Multimetreyi kullanmak için güç kaynağındaki pozitif ve negatif terminaller arasındaki voltaja bakmanız gerekecektir. Ayrıca ünitenin üst ve alt kısmındaki bağlantılarda herhangi bir voltaj olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. İlişkilerden herhangi birinde bir sorun varsa, sorunun ne olduğunu size söyleyen ekipte bir etiket bulabilirsiniz.

Genellikle meydana gelen bir sorun, 12v güç kaynağının tam yük almamasıdır. Tam yük, giriş voltajının çıkış voltajından daha büyük olduğu bir durumdur. Bu, hatta kısa devre yapabilir. 12v güç kaynağınızın tam yük almamasıyla ilgili sorun yaşıyorsanız, girişe daha fazla güç ekleyin.

Kısmi voltajla çalışabilen 12v ledli güç kaynakları hakkında da bir şeyler duyabilirsiniz. Kısmi voltaj, ihtiyaç duyulandan daha fazla enerjiye sahip olmayı ifade eder. Bu enerji pillerde depolanabilir. 12v led aydınlatma sistemi kullanıyorsanız ekstra pil eklemeniz gerekecektir.

Ayrıca, hem DC hem de AC tüketebilen yaklaşık 12v güç kaynakları duyabilirsiniz, buna çift uyarım denir. Gelişmiş bir özellik gibi gelebilir, ancak sisteminiz duvardan çok fazla güç tüketiyorsa, çift uyarılı 12v güç kaynağınız varsa daha iyi durumda olabilirsiniz. Ek akım, ışıklarınızın çok fazla enerji tüketmesine yardımcı olacaktır.

Bahsettiğimiz gibi, standart bir voltaj beş ila on iki volt arasında herhangi bir yerde tüketebilir. Işıklarınız duvardan çok fazla güç tüketiyorsa, voltaj kaynağınızın yükü kaldırabileceğinden emin olmanız gerekir. Birçok kişi, birçok cihazın düşük voltaj tükettiğinin farkında değildir. Örneğin, saç kurutma makineniz, mikrodalga fırınınız ve hatta birçok oyuncağınız miliamper veya daha az tüketir.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 − four =

On Key

Related Posts

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.